Navigation
Tifo-Grupet
· Arpagjik't
· Ballistėt
· Dardanėt
· Demat e Kuq
· Forca
· Fikshat
· Gjimmat
· Ilirėt
· Intelektualėt
· Kuqeblutė
· Kuqezinjėt e Jakovės
· Plisat
· Pampurat
· Skifterat
· Shqiponjat
· Shvercerat
· Torcida
· Ujqit
· Ultras Elbasani
· Xhebrailat
Feeds news
Dardanet.de
Dardanėt

Vendi: Ku ka shqiptar
Klubet: Krejt kuq e zi
Stadioni/Palestra: --------
Grupi: Dardanėt
Formimi: -------
Anėtarė: -------
Nėngrupet: -------
Kontakti: dardanet@dardanet.de
Vendqendrimi: --------
Marrėdheniet t'mira --------
Website: www.dardanet.de


Kliko mbi foton pėr tė parė mė shumė fotografiDardanet, jane Krushqit e Kombetares, te cilet ne vitin 2002, me mbledhjen qe u organizua nga te gjitha grupet tifozerike kosovare dhe te Ilirides, u formuan duke u bere „NJE“ per perkrahjen e Kombetares shqiptare.Ajo mbledhje u mbajt ne Prishtine, pas lojes se Shqiperise kunder Anglise ne vitin 2001 edhepse ne kete ndeshje te gjithe ishin se bashku por ende pa emer te definuar.Ne ate mbledhje u moren vesh te gjitha grupet qe me ne fund, pas te gjitha represioneve dhe ndalesave nga okupatori serb, pas te gjitha pamundesive per tu organizuar ndonjehere dhe me rastin e pare te mundur kunder Anglise, te bashkohen dhe te forcojne ndjenjen dhe fjalen „NE“. Ne ate mbledhje, ku ishin te pranishme pothuaja te gjitha grupet, u mor vendimi, qe kur luan kombetarja jone, perkunder te gjitha konflikteve si tifoza lokale do te jemi „NJE“. Jo „UNE“ e „TI“,“ATA“ e „ATO“ por thjeshte „NE“. Pas disa jave te takimit ne Prishtine, mbahet mbledhja e dyte ne Peje ku edhe vendoset qe grupi te pagezohet me emrin Dardanet dhe te vazhdoje punen gjithmone duke u perbere nga te gjitha grupet kosovare,Iliridase, Presheves etj.

Perse perdoret Ultras tek Dardanet?

Ultras tek shqiptaret?
Shqiptaret gjithmone kane pase simpatizante dhe tifoza por ajo qka na ka munguar dhe na mungon eshte mentaliteti i ketyre simpatizanteve dhe tifozave. Me fjale tjera, behet fjale per mentalitetin Ultras! Per jeten tende si tifoz, i cili luan rolin e vet ne nje pjese te se plotes, si pjese e klubit, si pjese e asaj tribune ku je, si pjese e grupit. Nje subkulture te ketij lloji nuk mund ta arrije njeriu aq lehte dhe per nje dite e sidomos jo ne ditet e sodit. Mentaliteti Ultra eshte i komplikuar, me nje spekter te zgjeruar dhe gjithmone i organizuar, duke filluar prej secilit individ. Per kete arsye edhe eshte shume e vestire, qe tifozeve te cilet pernjehere ndegjojne per kete mentalitet edhe tua spjegosh kete.

Dardanet kane fatin qe ne radhet e veta te kene tifoze me eksperience 15-20 vjeqare e me shume dhe sadokudo kete stil e kane aprovuar ne shume ndeshje te ekipeve te tyre lokale. Jeta brenda perbrenda Dardaneve nuk eshte e zbrazet por me energji te secilit individ, qe shkrihet ne rezultat si shumice me nje ze, me nje zemer dhe me nje mentalitet. Dardanet nuk udhetojne qe sadokudo te defrehen dhe te kenaqen disi, Dardanet ate defrim dhe ate kenaqesi e ndertojne vete duke i shtyre keshtu edhe te gjithe te tjeret qe te perjetojne atmosfera te papara ndonjehere tek ne shqiptaret. Kjo eshte rezultat i tere asaj qe ne radhet e Dardaneve nuk ka anonimitet ne mes tyre por secili Dardan eshte nje tifoz, me mentalitet Ultra dhe me shpirt e zemer gjithmone te kombetarja.

Politika jone eshte Kombetarja shqiptare, ne jemi Dardanet dhe me plot vetedije themi se politika jone eshte Kombetarja, ku zemrat tona i takojne Kombetares sone dhe flamurit me dy ngjyrat e tij: Kuq e Zi.

Te mos harrojme te permendim se Dardanet kane qene te pranishem edhe ne ndeshjet qe jane mbajtur ne europe por me emrin Diaspora Boys. Ne ndeshjen e Shqiperise kunder Gjermanise ne kualifikimet e boterorit 2002, qe u mbajte me 24 mars 2001 ne Leverkusen te Gjermanise.Dardanet me transparentin e tyre per here te pare u paraqiten ne europe dhe ate ne Gjeneve, ne ndeshjen per kualifikimin euro 2004, qe u mbajte ne qershor te vitit 2003.

Dardanet jane tifoze te cilet jane te interesuar edhe me shume se sa vetem ne futboll. Me ndihmen e transparenteve, flamujve, flakadajve e shume shume rekuizitave tjera, Dardanet mundohen qe kombetaren tone ta entuziazmojne dhe motivojne per te arritur fitore, gje qe edhe nese nuk e arrin nuk deshperohen. Kjo gje shihet shume qarte edhe ne ndeshjen kunder Greqise me 4 Shtator ku fale tifozerise se zjarrte qe bene Dardanet, te cilet ishin mbi 3000 vete dhe me ndihmen e vellezerve nga Shqiperia, kombetarja jone arriti edhe te korre fitore. Pra e mposhti kampionin aktual europian, dhe falenderimet me te medha kane shkuar ne adresen e Dardaneve nga ana e te gjithe futbollisteve tane.

Pastaj me 9 tetor, Dardanet bejne revolucion duke e mbaruar flamurin me te madh shqiptar te punuar ndonjehere, 50 me 10 metra. E mos te harrojme ti permendim edhe transparentat qe i kane, ku njeri prej tyre pushtoi te gjitha ekranet europiane dhe boterore:U S A, United States of Albania, ku me kete transparent iu eshte bere e qarte gjithe botes se Dardanet kane per qellim bashkimin e te gjithe shqiptareve ne “NJE”. Sa tifozerike aq edhe politik eshte ky transparent i cili jeton ne zemren e cdo shqiptari. Per kete ia vlen te permendet mundi i Dardaneve, te cilet te gjitha qka kane bere deri me tash i kane bere nga xhepi i tyre, kurse per udhetimet dhe biletat e vlen qe ti falenderojme te gjithe sponzoret te cilet nga patriotizmi i tyre mundesuan shkuarjen e Dardaneve ne te gjitha lojet e poashtu edhe ne te ardhmen kane premtuar se do te jene aty.

Dardanet njehere financohen vete por ne te ardhmen shpresojme se nuk do te mungoje vullneti i secilit tifoz qe te ndihmoje Dardanet, e poashtu sponzoreve te cilet do t“i mundesojne ketyre djemve dhe vajzave qe ta perkrahin kombetaren aty ku duhet dhe ku e do vendi.

Dardanėt, Krushqit e Kombėtares

Login
Username

PasswordNot a member yet?
Click here to register.

Forgotten your password?
Request a new one here.
Users Online
Top Guests Online: 2

Top Members Online: 0

Top Total Members: 4,142
Top Newest Member: Forcashi2
1nate.com
Member Poll
Josip Kuzhe kundėr Portugalisė duhet tė luaj:

Me dy sulmues ta synojė fitoren
Me dy sulmues ta synojė fitoren
67% [102 Votes]

Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
12% [19 Votes]

Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
21% [32 Votes]

Votes: 153
You must login to vote.
Started: 02/06/2009 21:07

Polls ArchiveNe tribune !!!??? ?!

Si cdo here dimri ne trojet shqiptare i'u mundeson tifozeve nje pushim si ky pushim dirmor, i ariut. Keshtu qe tifozet mbushen me eneegji te re per pjesen e dyte te sezones. Por ksaj ralle disi atmosfera eshte krejtesisht me ndryshe... .Vazhdo...
Wallpaper
Top Top  121,141,102 unique visits  Top Top