Navigation
Tifo-Grupet
· Arpagjik't
· Ballistėt
· Dardanėt
· Demat e Kuq
· Forca
· Fikshat
· Gjimmat
· Ilirėt
· Intelektualėt
· Kuqeblutė
· Kuqezinjėt e Jakovės
· Plisat
· Pampurat
· Skifterat
· Shqiponjat
· Shvercerat
· Torcida
· Ujqit
· Ultras Elbasani
· Xhebrailat
Feeds news
Dardanet.de
Torcida

Vendi: Mitrovicė
Klubet: KF Trepca 89/KB Trepca
Stadioni/Palestra: St. i Qytetit / Palestra "Minatori"
Grupi: Torcida
Formimi: -------
Anėtarė: -------
Nėngrupet: -------
Kontakti: webmaster@torcida-trepca.com
Vendqendrimi: --------
Marrėdheniet t'mira --------
Website: torcida-trepca.com


Kliko mbi foton pėr tė parė mė shumė fotografi
TORCIDA: E duam Trepēėn , por jo mė shumė se Kosovėn

Ne stadiumin mė tė madh tė botės, nė Marakanėn e Brazilit, tifozėt vendas e quajnė vetėn "Torcida". Kėta tifozė brazilianė janė bėrė kudo ne botė sinonim i brohoritjeve dhe i tifozėrisė sportive. Emri "Torcida" ėshtė pėrhapur edhe nė vende tė tjera, duke u marrė si model nga Marakana braziliane. Per shembull tifozėt mė tė vjetėr nė Evropė tė formuar ne vitin 1950 ishin ata tė Hajdukut te Splitit te cilėt poashtu ia kishin vėnė emrin vetvetės "Torcida" Liderė te nje nėngrupi te madhe tė "Torcida" Splitit pėr gjashtė vite me radhė ishin njė grup shqipetarėsh nga Mitrovica. Shefqet Begu – Qeti ka qene njėri ndėr ta dhe me tu kthyer nga Spliti, merr iniciativėn pėr formimin e njė tifozėrie tė re ne vendlindje me emrin ‘Armata e Minatorėve-Torcida' Shumė pjesėtarė tė kėsaj tifozėrie ishin edhe pjesėtare tė UĒK-sė, ku edhe njė anėtar i Torcides BESIM NUKA kishte rėnė dėshmor nė luftėn e vitit 1999.
Pas luftės emri ndėrrohet nga "Armata e Minatoreve-Torcida" ne "Vėllezėrit Shqipėtare-Torcida" si dhe "Black Green Boys - Torcida".

Tifozeria mė e vjetėr kosovare

‘Torcida' si klub i tifozėve eshte formuar ne vitin 1984, kur e nisėm organizimin tone pėr ta perkrahur sportin dhe sportistėt kosovarė' kujton Shefqet Begu – Qeti kryesori i klubit te tifozėve mė tė vjetėr nė Kosovė. Pasi qe basketbolli dhe futbolli pas viteve tė 80-ta u shuan nga agresori serb ‘Torcida' kishte qen nė pėrkrahje te klubit te basketbollit ‘UNIVERSITETI' tė femrave qė atėherė ai klub i vetėm me shqipetarė bėnte pjesė nė ligėn e parė tė ish-Jugosllavisė.Ndėrsa tani zemra e ‘Torcidės' rrah per Trepēėn , ne tė gjitha sportet. Ky grup,sipas udheqesve te saj numėron rreth 2.000 anėtare mirpo gjithsej jane 500-600 me kartela identifikuese.Antari mė i vjetėr i kėsaj tifozėrie ėshtė Xhylazim Suma,ish-minator i Trepēės,qė ende i percjell ndeshjet si tifoz,ndonese eshte 75-vjeē. Pėr organizimin e ‘Torcidės' perveq Shefqet Begut-Qetit pėrkujdeset gjithashtu edhe Emir Prekazi – Zhgola. Lider dhe dirigjent ishte Besim Begu- Besi mirpo pasi qe ai nuk gjendet ne Kosovė momentalisht dirigjent eshte Izet Tahiri me ndihmėn e Qetit.
‘ Torcida' ka anuar edhe nė ndeshjėn Shqipėria – Anglia dhe prej ateherė ėshtė gjithashtu edhe nė pėrkrahje te kombetares sė Shqipėrisė. Si rival kryesor te ‘Torcides' jane tifozėt nga Prishtina te quajtur me emrin ‘Plisat'.Pėr dallim nga ‘Torcida' ata jan formuar disa vjet me vonė dhe vetiniciator pėr formimin e tyre kishte qen vet Shefqet Begu – Qeti me disa prishtinas tė tjerė. Nė vitin 2004 ne ‘Torcid' shfaqet nje risi tjeter.Formohet nengrupi ‘Torcida PR' e udhhequr nga disa mitrovicas qė jetojnė dhe veprojnė nė Prishtinė. ‘ Torcida ėshtė numėr njė nė Kosovė ,Torcida e don Trepēėn , por jo mė shumė se Kosovėn'-thotė Shefqet Begu – Qeti.

Perndryshe ky osht artikull i botun en Koha Ditore (muna me argumentu me foto pjesen e gazetes) e kom mar e kom qit knej gjithashtu kto muneni me gjet n'trepca.org (mrena en web-site) pra deri qitash qyky historik miret si zyrtar po ty surfu e kina gjet edhe ni historik shum t'quditshem t'cilin pe qes qitu posht (perndryshe kto e ka zbulu talenti jon i pazbuluar 019shi)

Torcida per here te pare ka dale ne skene ne vitin 1981 me transparentat e saja Armata e Minatoreve, Vellezerit shqiptare Torcida ne ndeshjen hendbollistike Trepca-Vardari ne nje atmosfere te madhe ku Trepca fiton kete ndeshje te rendesishme. Pas ndshjes dy udheheqesit me te medhenje te Torcides Qeti dhe Xhelali burgosen per shkak te transparentave me mbishkrim Torcida. Pas daljes nga burgu per nje kohe te gjate transparentat me emrin Torcida nuk dolen ne skene.Ne vitin 1984 per here te dyte ne ndeshjen hendbollistike Trepca-Partizani del ne skene transparenti Black Green Boys Torcida. Gjate ndeshjes policia nderhyne per te marr transparentat me mbishkrim Torcida ku shume antare te Torcides ne ate ndeshje burgosen, pas ndeshjes udheheqesit e Torcides, Qeti dhe Xhelali iken per ne Split ku qendruan plot 7 vite. Pas 7 viteve kthehen ne Kosove dhe vazhdojne aktivitetin per vazhdimin e Torcides, mbasi q sporti kosovar kishte kaluar ne ilegalitet dhe anetaret e Torcides poashtu ne menyre ilegale filluan ta mbeshtesin ekipet Mitrovicase ne cdo lemi te sportit. Kjo eshte nje ironi e hidhur si ndaj sportisteve te Mitrovices ashtu edhe te tifozeve te tyre, qe policia serbe I pengonte ne cdo hap qe te mos zhvilloheshin aktivitet sportive. Por, prap se prap sporti kosovar I zhvilloi aktivitetet e tij deri ne ate dite kur shperthej lufta ne Kosove.Login
Username

PasswordNot a member yet?
Click here to register.

Forgotten your password?
Request a new one here.
Users Online
Top Guests Online: 2

Top Members Online: 0

Top Total Members: 4,142
Top Newest Member: Forcashi2
1nate.com
Member Poll
Josip Kuzhe kundėr Portugalisė duhet tė luaj:

Me dy sulmues ta synojė fitoren
Me dy sulmues ta synojė fitoren
67% [102 Votes]

Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
12% [19 Votes]

Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
21% [32 Votes]

Votes: 153
You must login to vote.
Started: 02/06/2009 21:07

Polls ArchiveNe tribune !!!??? ?!

Si cdo here dimri ne trojet shqiptare i'u mundeson tifozeve nje pushim si ky pushim dirmor, i ariut. Keshtu qe tifozet mbushen me eneegji te re per pjesen e dyte te sezones. Por ksaj ralle disi atmosfera eshte krejtesisht me ndryshe... .Vazhdo...
Wallpaper
Top Top  121,141,104 unique visits  Top Top