Navigation
Tifo-Grupet
· Arpagjik't
· Ballistėt
· Dardanėt
· Demat e Kuq
· Forca
· Fikshat
· Gjimmat
· Ilirėt
· Intelektualėt
· Kuqeblutė
· Kuqezinjėt e Jakovės
· Plisat
· Pampurat
· Skifterat
· Shqiponjat
· Shvercerat
· Torcida
· Ujqit
· Ultras Elbasani
· Xhebrailat
Feeds news
Dardanet.de
FSHF – vendstrehimi i mega - tradhtarėve
Nė ueb-faqen talentet.com tė cilėn e vizitojmė shpesh lexuam njė shkrim interesant qė na tėrhoqi vėmendjen me titull “Zvicra-vendi ku linden tradhtarėt”. Nė fillim menduam se artikullshkruesi (gazetari) nė fjalė ka informacione mė tė sakta pėr fenomenin qė e etiketon me njė term aq tė urryer dhe tė pėrbuzur si “tradhtarė”. Nga ana tjetėr, ėshtė shumė e vėrtetė dhe Saimiri ka shumė tė drejtė kur thotė se, citojmė “Kohėt e fundit, nė sfera tė ndryshme tė jetės vihet re njė fenomen i ēuditshėm tė cilin unė do ta etiketoja me emrin: "Mania pėr tė braktisur kombin".

Por kur e mbaruam leximin kuptuam se ai e pėrgjithėson pa asnjė argument njė fenomen pėr tė cilin ėshtė fajtore krejtėsisht dhe kryesisht Federata antishqiptare e futbollit me seli nė Tiranė. Tifozėt e vėrtetė (pa hile) dhe atyre qė u qan zemra pėr kombėtaren duhet ta thonė tė vėrtetėn nė sy, sado e hidhur tė jetė ajo.

E njė e vėrtetė e madhe sa mali Dajt i Tiranės qė ia bėn muu nga kilometra larg ėshtė antikombėtarizmi lokalist dhe korrupsioni mafioz i Armando Dukės dhe bandės tjetėr nė organizatėn kokė e kėmbė tė korruptuar me emrin FSHF. Shembujt e mosinteresimit tė kėtij antikombėtari pėr talentet e shumtė shqiptarė nė tė katėr anėt e botės janė epokale. Ėshtė e gjatė, shumė e gjatė lista e atyre qė kanė dashur dhe kanė mundur shumė mirė tė mbrojnė ngjyrat e kombėtares kuqezi por qė janė lėnė pasdore dhe janė injoruar nga kjo bandė qė e ka uzurpuar FSHF- sot.

Tifozėt e vėrtetė tė kombėtares kanė kėrkuar qė nė vitin 2002, qė Valon Behrami tė pėrfshihet nė kombėtaren e moshave shqiptare dhe mė vonė nėse ka pėrparim nė lojėn e tij, tė veshė edhe fanellėn e skuadrės sė parė tė kombėtares. Por Duka dhe Dukoviēėt e Dukakisėt e tjerė nė FASHF - (federatėn antishqiptare tė futbollit) as qė kishin kohė tė meren me punė tė tilla tė kota sipas tyre. Pastaj kur Behrami u bė lojtar i njohur nė Europė, vrapuan pas tij vetėm mė qėllime tinėzare ta sulmojnė kur ai veēmė ishte integruar plotėsisht nė kombėtaret zvicerane tė moshave. Gjithė kjo propagandė e orkestruar nga Duka kundėr Behramit u shfaq nė Top-Channel. Mė vonė kuptuam se vetė Duka i krimit ėshtė aksionar ne paketėn Supersport tė kėtij TV privat. Ēfarė pafytyrėsie mafioze. Natėn vraj e ditėn qaj!!

Rast i ngjashėm ėshtė edhe me Blerim Xhemalin e Torinos nė Serie A. Edhe pėr kėtė djalosh nga Ilirida kemi kėrkuar qė mė 2003 qė mundėsisht tė pėrfshihet nė kombėtaren e moshave, por kjo vėrejtje jona as qė ėshtė marrė parasysh, nė njė kohė kur kombėtarja e moshave tė Shqipėrisė e Ramadan Shehut, Astrit Bushatit apo Vasil Bicit humbet ndeshjet edhe nga Mal i i Zi dhe Sėrbia me rezultate tė tilla tenistike si 7-0 apo 6-1.

Si ėshtė e mundur qė mė 2009 Fatos Beqiraj nga Peja e Kosovės tonė shqiptare, tė pėrfshihet nė kombėtaren e moshave tė Mali tė Zi dhe askush nė Tiranė tė mos luajė as gishtin e vogėl pėr kėtė super talent qė e kėrkojnė Dinamo Zagreb dhe Hajduk Split dhe u shpall golashėnuesi mė i mirė i ligės superiore malazeze me vetėm 19 vjet?Askund nė botė nuk paraqiten vetė lojtarėt tė luajnė nė kombėtare. Vetėm nė Shqipėrinė e imagjinuar tė Dukės presin qė vetė futbollistėt tė vetė ofrohen dhe tė caktojnė se kush ėshtė pėr nė kombėtare e kush jo. Maskarada ariti kulmin kur nė sajtin zyrtar tė mafies (www.fshf.org) e vunė njė rubrikė tė veēantė ku supozohet qė lojtarėt e rinj shqiptarė nga gjithė bota tė paraqiten vetė nėse janė tė interesuar pėr tu inkuadruar nė kombėtare!!! (si mallra shitblerje nė pazar). Ky ėshtė njė veprim shumė tinzar i kompanisė mafioze tė FASHF qė i lan duart si Ponc Pilati pėr mosthirjen dhe humbjen eventuale tė ndonjė talenti. Gjithashtu menaxherėt e lidhur me krimin janė aty pėr ēdo rast pėr tė shantazhuar financiarisht prindėrit e kėtyre fėmijėve tė cilėt sinqerisht besojnė nė njė kombėtare tė pėrbashkėt shqiptare.

Rregulli nė futbollin ndėrkombėtar thotė qė specialistėt e futbollit pranė federatave respektive “i kėrkojnė vetė talentet e tyre nga i kanė nėpėr botė dhe vendosin me koncenzusin e specialistit qė mė tė mirėt ti ftojnė nė kombėtare”.

Duka i krimit e di mirė qė njė lojtar 19 vjeēar me cilėsitė e njė, p.sh Atdhe Nuhiu nuk ka nė Shqipėri. Por ja qė nuk e fton dot.

Saimir – tė pyes tani si tifozi tifozin, apo si vėllai vėllain – Pse nuk ftohet nė kombėtaren U21 shqiptare Atdhe Nuhiu?

Ka sulmues mė tė mirė Shqipėria nė kombėtaren e saj U 21? Nuk e besoj kėtė. Nuk mund ta besoj kėtė kur nė Kombėtaren A ftohet Hamdi Salihi i Riedit e nė Kombėtaren U 21 nuk ftohet Atdhe Nuhiu i Austria Karnten!!!

Pse u la Miralem Sulejmani i Ajaks jashtė kombėtares kur atė e pengonin serbėt, e ai u acarua shumė me ta edhe pse i lindur dhe ritur nė Beograd. Ku ishte FSHF nė atė kohė? Ka mė tė mirė se Sulejmani i Ajaks Amsterdam nė Kombėtaren U21 tė Shqipėrisė? Apo mos ndoshta sulmuesit e Lushnjės, Partizanit tė Tiranės apo Skėnderajt tė Drenicės janė mė tė mirė se ata tė Ajaks Amsterdamit tė Holandės!!??

Kėtu nuk ėshtė ēėshtja se edhe nė Zvicėr si dhe ēdokund tjetėr mund tė ketė persona tradhtarė qė nuk duan tė luajnė pėr kombėtaren shqiptare. Mund tė ketė edhe idiotė tė tillė. Nuk mohohet ekzistenca e tyre. Mirėpo nuk mund tė pėrgjithėsohet ky fenomen. Shumica absolute e futbollistėve tė rinj shqiptarė nė gjithė Europėn (pėrveē atyre tradhtarėve tė vėrtetė qė ndėrrojnė identitetin personal, emrat, mbiemrat, kombėsinė dhe fenė e tė parėve nė Greqi) do tė kishin pranuar me qejf qė tė luajnė pėr kombėtaren shqiptare. Por ama duhet organizimi dhe vullneti i FSHF nė Tiranė qė kjo tė arihet.

Por nė FASHF janė strehuar mafiozėt dhe batakēinjtė mė tė mėdhenj nė Shqipėri. Mafiozėt nuk njohin skuadėr kombėtare, ēėshtje kombėtare dhe interes nacional. Mafiozėt mbeten mafiozė. Ata janė mega tradhtarėt e jo lojtarėt e ēoroditur shqiptarė tė lindur e tė ritur nė Europėn perėndimore qė nuk kanė haber nga metodat mafioze-komuniste tė Armand-o Dukės dhe banditėve tė tjerė antikombėtarė tė Federatės antishqiptare tė futbollit nė Tiranė.

Shpresoj qė tifozėt e vėrtetė tė kombėtares sonė tė shenjtė kuqezi, tė bashkohemi gjithė bashkė dhe ta largojmė kastėn mafioze nga FSHF, nė mėnyrė qė tė ēlirohen energjitė e reja tė talenteve tanė nėpėr Europė. Kjo ėshtė mėnyra e vetme qė kombėtarja e re e ardhshme shqiptare tė jetė kombėtare e shqiptarėve dhe jo pėrzgjedhje e mafies sė FSHF tė Dukės dhe pseudo-menaxherėve tė saj tė lidhur me krimin, siē e dėshmoi nė mėnyrėn mė tė turpshme tė mundshme skandali i fundit me transferimin e talentit tonė tė madh Jahmir Hykės nė Gjermani.

Jemi tė bindur qė largimi i bandės mafioze dhe zėvendėsimi i tyre me njerėz tė ndershėm tė futbollit shqiptar do tė sillte nė kombėtare njė bashkim tė mundshėm me Kosovėn tonė martire dhe njė afrim nė kombėtaren kuqezi tė lojtarėve tė tillė si Valon Behrami, Blerim Xhemaili, Pėrparim Hetemaj, Jurgen Gjasula, Faton Toski, Mėrgim Mavraj, Bajram Sadrijaj, Albin Kondi, Edgar Cani, Beg Ferati, Astrit Hajdari, Andis Shala, Shkodran Metaj, Roland Gėrxhalliu, Migjen Basha, Fatos Beqiraj, Mehmet Hetemaj, Bazil Shkurti, Lori Kerni, Dilaver Duka, Delian Bregasi, Fisnik Shala, Valdet Rama, Pajtim Kasami, Gėzim Istrefi, Flamur Kastrati, Labinot Haliti e shumė e shumė tė tjerė. E me kėta lojtarė tė rinj nė moshė e tė fuqishėm fizikisht, tė lindur e tė ritur nė profesionalizmin europian qė nuk vuajnė nga komplekset e inferioritetit banal ndaj ēdo tė huaji, nė njė kombinim tė mirė me Lorik Canėn, Armend Dallkun, Kristi Vangjelin e ndonjė tjetėr nga garda e vjetėr e kombėtares, kualifikimi pėr nė kampionate tė ndryshme ndėrkombėtare ėshtė shumė i mundshėm dhe i afėrt. Njerėz tė ndershėm dhe patriotė qė e duan futbollin shqiptar dhe Shqipėrinė kemi me shumicė si nė Tiranė ashtu dhe nė ēdo vend tjetėr shqiptar. Po kush i mban peng kėta? Kush u mbyll dyert kėtyre futbolldashėsve tė vėrtetė e patriotė? Pse Armando Duka tė jetė i pėrjetshėm nė krye tė federatės? Mos ėshtė zėvendėsi i Jezu Krishtit nė tokė ky faqezi?

Si ėshtė i mundur qė edhe vetė presidenti i vendit, kryeministri, deputetėt e kuvendit popullor, prokurorja, ministrat tė jenė tė kufizuar nė mandatet e tyre me kushtetutė, kurse ky bandit ėshtė pėrjetėsuar nė atė kolltuk korrupsioni nė krye tė FSHF? Pse ky bandit antishqiptar tė dalė mbi ligjin shqiptar dhe jashtė kėtij ligji?

Me Dukėn e krimit nė krye tė Federatės antishqiptare tė futbollit, si dhe me servilėt e tjerė qė i lėpihen kėtij hajduti si ushujza gjakpirėse nga pas, Shqipėria i ka tė sigurta vetėm “paraqitjet dinjitoze”, “humbjet me nder”, “rastet e humbura vetėm pėr pak...” dhe vendet e katėrta apo tė pesta nė grupe (ose siē shprehej kohė mė parė nė mediet e kontrolluara prej tij, pa fije turpi vetė kapobanda – “sukses i madh pėr futbollin shqiptar - Shqipėria doli nga vazo e gjashtė ku ishte me Lihtenshtejnin dhe Ishujt Faroe e hyri nė tė pestėn ku ėshtė sot bashkė me Luksemburgun dhe me Maltėn”!!??.

Tetė (8) milionė shqiptarė nė Ballkan nuk e meritojnė, nuk duhet, dhe nuk mund tė jenė nė njė vazo me mini-shtete tė tilla si Luksemburgu apo Malta qė s’kanė banorė as sa njė qytet mesatar shqiptar. Ėshtė koha e fundit qė gjithė bashkė tė ndėrmarrim diēka.Armend Teli

Diskuto ne forum Klikoni ketu
Login
Username

PasswordNot a member yet?
Click here to register.

Forgotten your password?
Request a new one here.
Users Online
Top Guests Online: 4

Top Members Online: 0

Top Total Members: 4,142
Top Newest Member: Forcashi2
1nate.com
Member Poll
Josip Kuzhe kundėr Portugalisė duhet tė luaj:

Me dy sulmues ta synojė fitoren
Me dy sulmues ta synojė fitoren
67% [102 Votes]

Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
12% [19 Votes]

Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
21% [32 Votes]

Votes: 153
You must login to vote.
Started: 02/06/2009 21:07

Polls ArchiveNe tribune !!!??? ?!

Si cdo here dimri ne trojet shqiptare i'u mundeson tifozeve nje pushim si ky pushim dirmor, i ariut. Keshtu qe tifozet mbushen me eneegji te re per pjesen e dyte te sezones. Por ksaj ralle disi atmosfera eshte krejtesisht me ndryshe... .Vazhdo...
Wallpaper
Top Top  121,141,068 unique visits  Top Top